icon
icon
icon

Szale dziane, czapki kibicowskie, koszulki i bluzy z nadrukiem

images
images

HISTORIA

Jest to metoda barwienia tekstyliów wynaleziona w latach 20. XX wieku. Szczególnie upowszechniona została w latach pięćdziesiątych w związku z pojawieniem się na rynku włókien poliestrowych.

TECHNOLOGIA

Sublimacja jest to bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Pierwszym etapem sublimacji na odzież jest przygotowanie projektu graficznego. Odpowiednia obróbka graficzna jest niezwykle ważnym elementem produkcji, umożliwiającym uzyskanie pożądanych efektów. Właściwie przygotowany plik następnie drukuje się przy użyciu plotera drukującego na specjalny papier sublimacyjny. Kolejnym etapem jest sublimacja grafiki z papieru na materiał, przy użyciu prasy transferowej w odpowiednio dobranej temperaturze oraz pod odpowiednim ciśnieniem. W procesie tym barwnik wnika w tkaninę, stając się jej integralną częścią.

ZASTOSOWANIE

Nadruki sublimacyjne wykorzystywane są przede wszystkim do znakowania jasnych tkanin poliestrowych. Niski koszt przygotowania umożliwia wykonywanie tych nadruków już od jednej sztuki. Sublimowanie bezpośrednio w tkaninę umożliwia natomiast odwzorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów oraz nieograniczonej liczby kolorów. Ograniczeniami są tutaj natomiast rodzaj podłoża (sublimacja może być wykonywana jedynie na podłożu poliestrowym, nie jest możliwe wykonywanie jej na bawełnie) oraz jego kolor (idealne odwzorowanie kolorów może nastąpić wyłącznie na białym podkładzie, istnieje także, w niektórych przypadkach, możliwość sublimacji w inne jasne kolory poliestru).

FLOCK SUBLIMACYJNY, FLEKS SUBLIMACYJNY

Alternatywą dla sublimacji bezpośredniej w materiał poliestrowy jest sublimacja za pośrednictwem fleksu sublimacyjnego oraz flocku sublimacyjnego. Są to materiały o strukturze przypominającej zwykły fleks (powierzchnia gładka) oraz zwykły flock (meszek), pokryte specjalna warstwą poliestrową. Sublimacja za pośrednictwem fleksu czy flocku umożliwia wykonywanie nadruków także na podłożach tak poliestrowych jak i bawełnianych, niezależnie od ich koloru. Wadą tej metody jest natomiast niemożność wykonywania nadruków zawierających drobne lub skomplikowane elementy.